lihtsustatult võib öelda, et sul on kaks põhimõttelist varianti: kas teha midagi uut või mitte teha. Ja loomulikult on mitte teha alati lihtsam variant. Selles loos vaatamegi, kuidas saada see viimane täiendav tõuge, et hakata looma midagi uut ning rabeleda välja igapäevasest stabiilsusest.

 

1. Tihti hindavad tüdrukud valesti stabiilsust ja valikuvõimalusi

Siinkohal ei taha ma hakata jällegi rääkima Nassim Talebist, kuid fakt on see, et ettvõtlusega tegelema hakkamine mitte ei kahanda valikuvõimalusi, vaid kasvatab nende arvu olulisel määral. Mida see tähendab? Algselt kardavad paljud tüdrukud hakata millegi uuega tegelema just sellepärast, et miinuspoolena läheb kaduma igakuine kuupalk ning selle asemele tekib suur hulk määramatust. Kahtlemata on selles oma loogika, kuid majanduslikus võtmes on see loogika elujõuline vaid lühemal perioodil ning seda väga lihtsal põhjusel.

Nimelt on tegelikult riskid ühe tööandja juures töötamisel tunduvalt suuremad kui iseseisva ettevõtluse puhul. Toon konkreetse näite: kui su tööandjal mingil põhjusel (muutused väliskeskkonnas, draamad isiklikus elus, konkurentide tegevus vms) tekivad probleemid, siis on sul võimalik oma tuleviku sissetulekute osas läbi rääkida ainult ühe isikuga (ettevõttega). Halvimal juhul saad lihtsalt kinga ja siis pole sul kellegagi jätkamise osas läbi rääkida, sest jätkamist lihtsalt ei toimugi. Ettevõtjana on su riskid palju rohkem hajutatud, sest sul on mtimeid kliente. Kui ühega neist midagi juhtub, on sul alati tunduvalt rohkem valikuid riskide ümber jaotamise läbi (sageli kasvõi võimaluse tasandil, sest klientide juurde värbamine pole keelatud). Loo moraal: vähegi pikemal perioodil annab ettevõtlus tegelikult tunduvalt rohkem stabiilsust, kui palgatöö.

 

2. Ootused ja tegelikkus

Eraettevõtlus on kahtlemata raskem kui palgatöö, kuid siingi on paljude tüdrukute puhul probleem pigem ootustes ning seda eeskätt ettevõtmiste käivitamise perioodil. Kui tüdruk kujutab ette, et eraettevõtja töö seisneb kallite autodega ringi sõitmises, pikkades lõunates, täielikus majanduslikus vabaduses, shopingu-maratonides ja pidevas ringi reisimises, siis on ta liiga palju romantilisi filme vaadanud, kus mingil hetkel keegi suures kõrghoones asuvast kontorist hetke-emotsiooni ajel kabrioletti hüppab ja õnnelikult päikeseloojangusse kihutab. Arvata, et eraettevõtlusega alustamine annab juurde rohkem aega või vabadust, on sama vildakas, kui arvata, et lapse saamine muudab elu rahulikumaks.

Mis siis aitab? Eeskätt aitab see, kui suuta oma ootusi reguleerida. Kui oled arvestanud teatava määramatusega ning asjaoluga, et eriti alustamisel tuleb rohkem pingutada, on edu lootused märksa suuremad. Mida rohkem õpid jooksvalt välja kannatama ja isegi mingil veidral viisil nautima määramatust, seda tugevamaks saad ettevõtjana. Võid kindel olla, et üksi plaan ei realiseeru 100% täpsusega, kuid just see ongi samas väga oluliseks osaks ettevõtja olemisest. Seega: ole valmis selleks, et ettevõtlusega alustamine on keerukas ja aeganõudev, ära loo illusioone ja tuled toime märksa paremini.

 

3. Saatus soosib ettevõtjat…

Kolmas asi, mida silmas pidada tasub, on ettevõtluse määramatusega seotud võimalikud kasud. Mida see täpsemalt tähendab? Iga inimese elus (ja ka sul, kui objektiivselt oma minevikule tagasi vaatad) on toimunud teatud võtmesündmused, mis toovad kaasa väga olulise muudatuse ning tihti ka positiivse arengu. See on nii eraelus kui ka tööalases karjääris. Vahel võib säärasteks võtmesündmusteks olla näiteks kellegagi kohtumine, uus leping, juhuslik geniaalne idee, mis tabas sind näiteks välismaal mõnda uut lähenemist märgates, otsus teha pööre oma valikutes, mis tõukus mingist sündmusest või kellegi eeskujust jne.

Väga sageli algab suure asjade võimalikuks saamine just mõnest säärasest võtmesündmusest ja siinkohal ongi võimalik rääkida ühest tõenäoliselt suurimast kasust ettevõtjaks olemise juures. Nimelt avad ennast faktiliselt tunduvalt suuremale hulgale säärastest võimalustest. Olles pidevalt palgatööl ning elades oma igapäevases rutiinis võid küll kindel olla (vähemalt enam-vähem kindel olla) oma igakuise püsipalga laekumises, kuid samamoodi võid kahjuks kindel olla ka selles, et sind tabada võivate järskude rikastumise võimalus arv on kordades väiksem. Põhimõtteliselt loobudki palgatööd tehes tervest hulgast säärastest võimalustest ja mitmed ettevõtjad on hiljem tagantjärele tunnistanud, et kui nad oleksid jäänud palgatööd tegema, oleks neil oma esimese miljoni teenimiseks kulunud kümme korda rohkem aega ning geniaalne võimalus, mis sai alguse mõnest teisest võimalusest ja muutus protsessi käigus, kuid viis neid majandusliku vabaduseni, poleks neid lihtsalt palgatööl “üles leidnud”. Loo moraal: saatuse poolt antavad võimalused (ja ka faktiline tõenäosus) mitmekordistada oma sissetulekud riskantsemate ideedega tegelemise läbi, soosivad ettevõtjaid ning palgatööd välistab pahatihti säärased rikastumise variandid.